Zmiana koloru auta folią a pielęgnacja

Za pomocą folii samochodowej możesz nie tylko odmienić wygląd auta, ale także zabezpieczyć jego oryginalny lakier czy nawet przekształcić pojazd w mobilną formę reklamy. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, choć wiele osób obawia się skomplikowanej pielęgnacji po zmianie koloru auta folią. Oto, jak prawidłowo dbać o powierzchnię oklejoną folią!

Czy pielęgnacja po zmianie koloru auta jest trudna?

Pierwszym mitem, który chcemy obalić, jest przekonanie o konieczności skomplikowanej pielęgnacji folii. W rzeczywistości wysokiej jakości folia samochodowa doskonale chroni lakier przed zarysowaniami, umożliwiając po kilku latach użytkowania odkrycie nieuszkodzonej powierzchni. Dbanie o folię różni się nieco od pielęgnacji zwykłego lakieru, ale znając kilka prostych zasad, możesz cieszyć się doskonałym wyglądem auta na długo.

Jak myć auto z folią?

  • Istnieją pewne ograniczenia dotyczące czyszczenia oklejonych samochodów
  • Zdecydowanie odradza się używanie myjni automatycznych, które mogą uszkodzić folię i skrócić jej żywotność
  • Alternatywą jest myjnia ręczna lub bezdotykowa
  • Przy użyciu myjki ciśnieniowej należy zachować ostrożność, nie zbliżając dyszy do karoserii na mniej niż 40-50 cm
  • Folia najlepiej reaguje na delikatne gąbki i miękkie szmatki, które łatwo usuną wszelkie zabrudzenia
  • Ważne jest, aby nie odkładać usuwania np. ptasich odchodów do wizyty w myjni, gdyż mogą one trwale zaszkodzić folii

Specjalne środki czystości dla foliowanych aut?

Na rynku dostępne są specjalne produkty do pielęgnacji foliowanych powierzchni. Te środki są zaprojektowane tak, aby nie tylko skutecznie czyścić, ale także chronić folię, przedłużając jej trwałość. Mimo to, nie musisz natychmiast rezygnować z dotychczas używanych kosmetyków samochodowych. Standardowe szampony i piany mogą być bezpiecznie stosowane, jeżeli używane są poprawnie. Z czasem warto jednak rozważyć przejście na produkty dedykowane dla oklejonych samochodów, które zapewniają optymalną pielęgnację.

Folia a woski i quick detailery

Mało kto wie, że można zabezpieczyć folię samochodową przy pomocy wosku czy quick detailera, podobnie jak to ma miejsce w przypadku lakieru. Co istotne? Takie produkty zwiększają odporność folii na zabrudzenia i uszkodzenia. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować preparaty specjalnie przeznaczone do folii, by zapewnić najlepszą ochronę i zachować estetyczny wygląd karoserii na dłużej.

Optymalne warunki dla foliowanych aut

Aby folia na Twoim aucie służyła jak najdłużej i zachowała swoje estetyczne właściwości, ważne jest także zwrócenie uwagi na warunki, w jakich pojazd jest przechowywany. Samochody pokryte folią najlepiej przechowywać w garażu lub pod zadaszeniem, aby zminimalizować ekspozycję na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz skrajne temperatury. UV i ekstremalne warunki pogodowe mogą przyśpieszyć proces starzenia się folii, powodując jej blaknięcie i utratę elastyczności.

Unikaj agresywnych chemikaliów i szorstkich narzędzi

  • Podczas pielęgnacji foliowanego auta ważne jest, aby unikać środków chemicznych, które mogą być zbyt agresywne dla powierzchni folii
  • Produkty zawierające silne rozpuszczalniki, amoniak lub alkohol mogą powodować rozwarstwianie, pękanie lub inne uszkodzenia folii
  • Również podczas czyszczenia unikaj szorstkich narzędzi, takich jak sztywne szczotki czy metalowe skrobaki, które mogą rysować i niszczyć folię

Regularne kontrole i konserwacja

Regularna kontrola stanu folii może pomóc w wykryciu i naprawie drobnych uszkodzeń przed ich pogłębieniem. Szczególną uwagę należy zwrócić na krawędzie folii oraz miejsca, gdzie folia łączy się z elementami karoserii. Jeśli zauważysz jakiekolwiek znaki podnoszenia się folii lub jej uszkodzenia, odpowiednie naprawy powinny zostać przeprowadzone jak najszybciej, aby zapobiec dalszym szkodom.

Długoterminowa ochrona i zmiana folii

Z biegiem czasu możesz zdecydować się na wymianę folii, zarówno z powodu naturalnego zużycia, jak i chęci zmiany koloru lub stylu pojazdu. Demontaż folii jest procesem, który najlepiej powierzyć profesjonalistom, jak BLING AUTO DETAILING, aby uniknąć uszkodzenia lakieru pod spodem. Po usunięciu starej folii, powierzchnia auta powinna być dokładnie oczyszczona i przygotowana do aplikacji nowej folii, zapewniając, że będzie ona równie efektywnie chronić i ozdabiać pojazd jak poprzednia.

Podsumowując, zmiana koloru auta folią nie wprowadza znaczących trudności w pielęgnacji. Jeśli zatem marzysz o odnowieniu wyglądu Twojego pojazdu, nie musisz obawiać się dodatkowego wysiłku w utrzymaniu jego kondycji!

 

Projekt i wykonanie: CoolBrand