Jak myć auto zimą?

Oczywistą rzeczą jest, że gdy przychodzi zima samochody szczególnie potrzebują zarówno pielęgnacji, jak i regularnego mycia. Co istotne? Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne. W trakcie mroźnych miesięcy specjalnej ochrony wymaga również lakier karoserii samochodu, gdyż poddany jest szkodliwemu działaniu warunków atmosferycznych i niezwykle groźnej dla niego soli drogowej! Należy pamiętać, że mycie auta zimą musi odbywać się z zachowaniem rygorystycznych zasad, których łamanie może spowodować bardzo wiele szkód.

Poważnym błędem popełnianym przez wielu kierowców jest to, iż nie czyszczą swoich samochodów od pierwszych jesiennych przymrozków aż do wiosny. Swoją decyzję argumentują tym, że mycie nie ma sensu, ponieważ wystarczy jedna jazda i bród znów oblepia auto. Należy zaznaczyć, iż z karoserii powinny być regularnie usuwane zaschnięte błoto i piasek, które mogą spowodować porysowanie lakieru m.in. podczas odśnieżania auta. Co więcej? Specjaliści Bling Auto Detailing zalecają także zmywanie agresywnych środków chemicznych wysypywanych na ulice. Pamiętaj, iż tego typu środku wżerają się nawet w najdrobniejsze rysy powłoki, jednocześnie niszcząc blachy karoserii.

Profesjonalne mycie auta w mroźne dni

Mimo, iż pielęgnacja i mycie auta w mroźne dni nie jest łatwym zadaniem, jest to możliwe! Najlepszym, zalecanym rozwiązaniem jest wizyta w ręcznej myjni, gdzie czyszczenie samochodu przeprowadza się w specjalnie przygotowanym ogrzewanym pomieszczeniu. Niezwykle istotnym etapem jest wstępne mycie samochodu strumieniem wody, pod wysokim ciśnieniem. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż, skutecznie usuwa ono największe warstwy brudu i nie powoduje żadnych zadrapań lakieru. Dopiero po wstępnym myciu następuje właściwe czyszczenie. Warto również stosować szampon do auta z woskiem, ponieważ potrafi skutecznie wzmocnić ochronę lakieru. W profesjonalnych myjniach doświadczeni specjaliści należycie dbają także o osuszenie samochodu i precyzyjne wytarcie wszystkich uszczelek drzwi i klapy. Dzięki takiemu rozwiązaniu resztki wilgoci nie zamarzną po wyjechaniu na zimne powietrze. Dodatkowo zabezpieczone zostają także zamki przed dostaniem się do wnętrza wody!

Myjnie bezdotykowe

Na szczęście właścicieli samochodów mroźnych dni mamy obecnie coraz mniej, co daje znacznie więcej możliwości bezpiecznego mycia samochodu zimą. W przypadku występowania dodatnich temperatur można korzystać z otwartych myjni bezdotykowych. Jednak zalecamy w tej kwestii zachowanie ostrożności, i radzimy wybierać punkty na świeżym powietrzu (przy temperaturze ok.3-4 stopni Celsjusza). Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż prognozy pogody nie zawsze potrafią przewidzieć nagłą zmianę pogody, w tym szczególnie oziębienie.

Choć mocny strumień wody pod dużym ciśnieniem to bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się piasku, błota czy soli drogowej, to niestety w myjniach bezdotykowych dosyć często stosowane są mocne preparaty czyszczące, które negatywnie wpływają na powłoki ochronne m.in. wosk. Kolejnym minusem tych punktów jest fakt, iż nie oferują możliwości osuszenia karoserii. Ponieważ zawsze zależy nam na jak najlepszych efektach mycia, rekomendujemy postepowanie zgodnie z poniższymi wskazówkami. Jest to sprawdzona instrukcja, dzięki której masz pewność że Twoje auto zostanie umyte w prawidłowy sposób!

  1. Dokładne spłukanie auta- auto powinno być oczyszczone z zanieczyszczeń wierzchnich, piasku i osadu. Precyzyjne spłukanie samochodu powinno trwać około 2 minuty.
  2. Mycie felg- około 4-5 minut.
  3. Mycie nadwozia- najlepiej zacząć od maski, szyby przedniej, dachu, szyby tylnej, klapy, bagażnika, a następnie zająć się bokami auta oraz zderzakami (5-10 min)
  4. Spłukanie auta wodą demineralizowaną, czyli nabłyszczanie (5-10 min)
  5. Skupienie się na detalach- zadbaj o wszystkie detale, których nie byłeś w stanie wyczyścić podczas mycia. Dzięki temu uzyskany efekt będzie o wiele lepszy!

Co więcej? Eksperci Bling Auto Detailing zalecają również skorzystanie z woskowania. Mimo, iż nie jest ono tak skuteczne i trwałe jak tradycyjne polerowanie, to z pewnością poprawi nieco ochronę karoserii przed powstawaniem nowego brudu! Konieczne jest natomiast osuszenie samochodu po myciu. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to zabieg w 100% dokładny, dlatego po wizycie w myjni zaleca się przetrzeć ściereczką z mikrofibry zarówno uszczelki drzwi, maski, jak i miejsca w których mogły pozostać resztki wilgoci. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także krótka jazda przy włączonym mocnym ogrzewaniu, gdyż pozwala pozbyć się wilgoci m.in. z miejsc łączenia się wnętrza kabiny i karoserii.

Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł okaże się pomocny dla właścicieli kierowców, którzy mają wątpliwości dotyczące mycia samochodu w zimie. W razie jakikolwiek pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji! Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą Bling Auto Detailing.

Projekt i wykonanie: CoolBrand