Czym odtłuścić lakier samochodowy?

Znaczna większość kierowców dba jedynie w podstawowy sposób o swoje samochody (mycie bądź odkurzanie). Niestety nie jest to wystarczające, gdyż samochody brudzą się praktycznie każdego dnia! Główną przyczyną powstawania zabrudzeń jest piasek, kurz, deszcz oraz ptasie odchody. Co więcej? Bardzo często zdarza się, iż nawet miejsce garażowe nie jest w stanie zapewnić ochrony od codziennego brudu, jednak w znacznym stopniu go ogranicza. Problem staje się bardziej skomplikowany, kiedy parkujemy nasz samochód w miejscach, gdzie brakuje zadaszenia. Mało który kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że o lakier samochodowy należy dbać zdecydowanie częściej niż raz na pół roku!

Nie wiesz co robisz źle?

Wiele przydrożnych myjni jest coraz lepiej wyposażonych, aby sprostać wymaganiom wszystkich, nawet najbardziej wymagających kierowców. Mimo tego niewielu z nas decyduje się na użycie wszystkich dostępnych opcji, jakie widnieją na panelu po wrzuceniu kilku złotych. Najczęściej staramy się to zrobić jak najszybciej, aby samochód był sprawiał wrażenie czystego i eleganckiego na pierwszy rzut oka. Bardzo dużym błędem popełnianym przez większość kierowców jest pomijanie użycia aktywnej piany, której głównym zadaniem jest zmiękczenie brudu powstałego na lakierze samochodu. Zaleca się, aby w następnej kolejności użyć specjalnego szamponu, który skutecznie pozbędzie się brudu.

Specjaliści Bling Auto Detailing rekomendują także dogłębniejsze oczyszczanie lakieru samochodowego, czyli tzw. odtłuszczanie. Co istotne? Wbrew panującym opiniom nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Aczkolwiek w tym celu konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków, które są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online.

Dlaczego należy odtłuścić lakier?

Czy wiesz, że proces odtłuszczania jest szczególnie ważny, jeśli planujemy nałożyć wosk bądź powłokę ceramiczną? To jeszcze nie wszystko, bowiem w przypadku nakładania wosku, odtłuszczanie może bardzo pozytywnie wpłynąć na jego trwałość na lakierze. Odtłuszczanie lakieru przeprowadza się w celu wyjałowienia powierzchni lakieru. Dzięki takiemu zastosowaniu możliwe jest skuteczne pozbycie się resztek wosku, past polerskich a także niektórych środków chemicznych. Odtłuszczanie nabiera szczególnego znaczenia, jeśli zależy nam na lepszym związaniu powłoki z powierzchnią podczas nakładania specjalnej powłoki ceramicznej. Warto jednak pamiętać, iż odtłuszczanie nie zawsze jest konieczne, a w niektórych przypadkach wręcz niewskazane (w przypadku nakładania wosku naturalnego).

Jakie produkty stosować?

Zadajesz sobie pytanie jakie produkty należy używać, aby skutecznie odtłuścić lakier? Po pierwsze należy zwrócić uwagę wyłącznie na preparaty pochodzące od znanych i rekomendowanych producentów! Nie zaleca się wykonywania domowych mikstur, gdyż mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Eksperci Bling Auto Detailing również są zgodni co do używania benzyny ekstrakcyjnej do odtłuszczania- tego rodzaju chemikaliów powinniśmy się bezwzględnie wystrzegać, ponieważ benzyna zostawia tłuste plamy! Warto dodać, że nawet dedykowane środki do odtłuszczenia również wymagają zachowania odpowiedniej rozwagi i ostrożności.

IPA czy dedykowane środki- co wybrać?

IPA, czyli alkohol izopropylowy jest obecnie najpopularniejszym środkiem służącym do odtłuszczania lakieru samochodowego. Wykorzystuje się go w większości warsztatów detailingowych. Jednak producenci ostrzegają, iż nie jest to skuteczne rozwiązanie do wszystkich lakierów. Nie zaleca się stosowania IPA w przypadku delikatnych lakierów, gdyż działanie może okazać się zbyt agresywne. Użycie alkoholu izopropylowego zawsze warto skonsultować z doświadczonym fachowcem, jeśli chcemy wykonać odtłuszczanie lakieru na własną rękę.

Dzisiaj na rynku znaleźć można wiele różnych preparatów, które można kupić w formie gotowej mieszanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zmniejszone zostaje ryzyko wykonania zbyt agresywnego roztworu! Należy dodać, iż istnieją również specjalne odtłuszczacze, które są chemią zasadową, a ta idealnie sprawdza się w przypadku bardziej wymagających lakierów samochodowych.

Jakiej szmatki użyć podczas otłuszczania?

Najlepszym rozwiązaniem do odtłuszczania lakieru jest czysta mikrofibra. Warto jednak zwrócić uwagę, żeby szmatka miała krótkie włosy. Zaleca się również wybór takich szmatek, które nie posiadają szwów. Według specjalistów tego rodzaju produkty zdecydowanie ułatwiają pracę. Najbardziej bezpiecznym i rekomendowanym kolorem jest biały bądź szary. Nie zaleca się wyboru najtańszych szmatek niewiadomego pochodzenia, gdyż pod wpływem rozpuszczalnika mogą utracić swój pierwotny kolor, a to z kolei może odbić się na lakierze naszego samochodu.

Pamiętaj, że zastosowanie IPA lub innego dedykowanego preparatu nigdy nie daje 100% pewności usunięcia wszystkich pozostałości wosku oraz innych zabrudzeń! Warto przed rozpoczęciem prac skonsultować cały proces oraz preparaty z profesjonalistą. Każdy samochód wymaga pielęgnacji, każde auto się brudzi. Jeśli chcesz utrzymać swój samochód w jak najlepszym stanie, pamiętaj o woskowaniu bądź zabezpieczeniu lakieru powłoką ceramiczną.

Projekt i wykonanie: CoolBrand